Berete ga što kasnije moguće, ali ipak pre prvog mraza. Naime, hladno vreme podstiče povrće da “nagomilava” veće količine skroba i šećera i zato mogu duže da izdrže i van zemlje, a da ne istrunu.
Savet koji takođe trebate poslušati je da povrće berete dok je zemlja što suvlja, da bi imalo što manje vode i da biste ga tako lakše i duže sačuvali.
Povrće koje ćete čuvati na ovaj način mora biti što zdravije, bez packica i tragova crvića. Očistite rukama ili uz pomoć četkice višak zemlje, ali nipošto ne perite povrće. Bitno je da na njemu ostane tanki sloj zemlje i prljavštine. Ako ste ubrali povrće iz vlažne zemlje, ostavite ga prvo da se osuši u potpunosti.
Kod mrkvica, peršuna, paškanata i sličnog povrća odsecite vrh, “peruške”, ostavite samo 2-3 cm. Ukoliko ovo ne uradite povrće će ubrzo postati sluzavo i brzo će istrunuti.
Pakovanje u kutiju – odlaganje
Potrebna vam je kutija koja nema prevelike rupe, kroz koje bi se glodari mogli provući. Ali, treba da ima rupice zbog ventilacije. Ukoliko koristite plastičnu kutiju morate na njoj napraviti nekoliko rupica (na poklopcu i na dnu).
Korenasto povrće možete čuvati u pesku, piljevini ili, čak, mahovini. Najčešće se koristi pesak, a poželjno je da bude malo vlažan.
U kutiju prvo na dno stavite sloj peska (ili piljevine), stavite sloj povrća (pazite da između njih ima obavezno razmak, jer ako se budu dodirivali postoji mogućnost da brže strunu). Pospite, u potpunosti ih pokrijte novim slojem peska. Nastavite sa slojevima (pesak, povrće, pesak) dok ne ispunite celu kutiju. Stavite poklopac i ostavite na hladnom mestu (sa temperaturom od 1 do 7C). Potrudite se da pronađete mesto u kojem se i tokom dana i tokom noći temperatura ne menja drastično, neka bar varira od 1 do 7C.
Na ovaj način možete čuvati mrkvu, koren peršuna, paškanat, cveklu, krompir i slično korenasto povrće. Crveni i beli luk čuvate ispletene u vencima – pogledajte detaljnije u videu – Kako isplesti vijenac od luka? (VIDEO).
Kako vi čuvate korensto povrće tokom zime?
Nema komentara:
Objavi komentar